Držeći balone zlatne i bijele boje u rukama, učesnici današnje aktivnosti formirali su oblik Bisera mudrosti, odnosno simbola kampanje za preveniranje ove opake bolesti.
– Danas iz Tuzle šaljemo fotografije kojima poručujemo da je zdravstvena kultura veoma važna. Prevencija je važna, jer se u toj fazi bolest sto posto liječi. Proces liječenja je druga faza, a do nastanka bolesti, može se mnogo uraditi – izjavila je prof. Dženita Ljuca, načelnica Klinike za ginekologiju i akušerstvo.
Sejfo Begić, predsjednik Studentskog vijeća Medicinskog fakulteta Univerziteta u Tuzli ˝Medicus˝ poručio je pripadnicama ženske populacije koje su pogođene ovom bolešću, da se u borbi protiv raka grlića maternice ne trebaju osjećati usamljeno.
– Ljekari, studenti medicine i ostali građani, pružimo podršku oboljelima i podstaknimo svoje majke, sestre i djevojke ili supruge da redovno obavljaju preglede. Bolest ne bira ni rasu, ni društveni status – naveo je Begić.
Inače, karcinom grlića maternice u našoj državi dijagnosticira se kod 27 od 100.000, što predstavlja visoku stopu pojavnosti, ako se uzme u obzir da se u zemljama okruženja od 100.000 žena bolest javlja kod njih sedam.
Prema podacima iz UKC-a Tuzla, broj oboljelih žena je smanjen u odnosu na protekle godine, dok je povećan broj otkrivenih slučajeva u ranoj fazi ove bolesti.
(faktor.ba)