Prof. dr. Dženita Ljuca: ˝Apelujemo na žensku populaciju da brinu o svom zdravlju, posjete ginekologa i urade Pap test.˝

Evropska sedmica prevencije karcinoma grlića maternice

Povodom sedmice prevencije raka grlića materice koja se obilježava u zemljama Evrope svake godine krajem januara, ove godine, Klinika za ginekologiju i akušerstvo UKC Tuzla i Udruženje ginekologa i perinatologa TK i Udruženje ljekara porodične medicine u saradnji sa Zavodom za javno zdravstvo TK i Udruženjem studenata Medicinskog fakulteta „Medicus“ od 22.01. do 28.01. organizira Akciju „Stop raku grlića maternice“. Od ove godine ovoj akciji pridružili su se i Udruženje „Koraci nade“, Merhamet Tuzla, Udruženje studenata Bohemsa i Studentski parlament Univerziteta u Tuzli. Također, ovoj akciji su se pridružili i ginekolozi Brčko distrikta, Posavske županije, Zeničko-Dobojskog (Zenica i Tešanj) i Unsko-Sanskog kantona (Bihać). Ovo je najmasovnija i najopsežnija akcija u Bosni i Hercegovini, čiji je cilj da promoviše mogućnosti i važnost prevencije raka grlića materice, s obzirom na to da je rak grlića maternice izlječiv ukoliko se otkrije na vrijeme. Sve planirane aktivnosti predstavljaju značajan doprinos kampanji, jer podizanje svijesti i zdravstvene kulture, razbijanje tabua, javna diskusija i dostupnost pregleda su najbolja prevencija. Na ovaj način apelujemo na žensku populaciju, na majke, kćerke, sestre, prijateljice da brinu o svom zdravlju, posjete ginekologa i urade Pap test.

U ovoj sedmici će biti održan niz aktivnosti sa ciljem informisanja javnosti o važnosti prevencije raka grlića materice. Dok je u razvijenim zemljama svijeta ovaj rak stavljen pod kontrolu, u zemljama u ravoju preventivni pregledi nisu dovoljno zastupljeni. U TK svijest žena o značaju preventivnih pregleda je bolja nego u prethodnoj godini, ali je još uvijek daleko od onoga kako bi trebalo biti. Još uvijek u svijetu godišnje umire 250 000 žena. Rak grlića materice nastaje kao posljedica prisustva određenih tipova Humanog papilomavirusa (HPV) koji se prenosi seksualnim kontaktom i veoma je rasprostranjen. Većina zaraženih žena ozdravi u periodu od 6 mjeseci do 2 godine, a često i ne zanju da su inficirane, međutim, imuni sistem nekih žena ne uspijeva da se oslobodi HPV-a i rizik za pojavu raka grlića materice je povećan. Ali, da bi promjene na grliću materice izazvane ovim virusom prerasle u rak potrebno je nekoliko godina. Pregledima je moguće promjene naći u ranoj fazi i otkolniti opasnost prije nego nastane rak.

Mladi educiraju mlade

Planirali smo da se aktivnosti odvijaju u dvije faze: prva faza je naredna sedmica od 22.01. do 27.01. a druga je planirana tako da mladi educiraju mlade pod supervizijom ljekara i obzirom da je raspust u januaru biti će realizirana početkom marta, a odnosi se na učenike srednjih škola, zato što se radi o nedovoljno zdravstveno prosvijećenojo populaciji koja ulazi u svijet odraslih.

Dešavanja u narednoj sedmici podrazumijevaju svakodnevne aktivnosti po određenom rasporedu od 22.01. do 27.01. koje će se ogledati u promociji prevencije raka grlića materice u svih 13 općina TK, gdje će Koordinacija ljekara ginekologa u saradnji sa Udruženjem ljekara porodične medicine organizirati u svim domovima zdravlja TK predavanja o načinima prevencije i opasnostima koje rak grlića materice donosi. Također će u svim gradovima TK na frekventnim mjestima u periodu od 12 do 14h biti postavljeni štandovi sa promotivnim materijalom i anonimnim anketama, gdje će studenti Medicinskog fakulteta u Tuzli u okviru Studentskog vijeća “Medicus” i Udruženja studenata medicine “BoHeMSA” dijeliti promotivni materijal široj populaciji TK-a i raditi anonimne ankete, te ukazati na važnost prevencije u očuvanju zdravlja.

Po ugledu na dešavanja u zemljama Evrope vezano za prevenciju raka grlića materice, u organizaciji Klinike za ginekologiju i akušerstvo, a u saradnji sa Udruženjem „Koraci nade“ , majkama djece sa posebnim potrebama koje svojom brigom za njih često zapuštaju sebe, biti će održana edukacija za sve njih 23.01. u 11h u prostorijama udruženja „Koraci nade“.

Briga za povratničkom populacijom

To nije sve, centralna aktivnost ove akcije će se odvijati 25.01. i odnosi se na odlazak ljekara i medicinskih sestara u Zvornička povratnička naselja Klisa i Đulići, gdje ćemo za vrlo osjetljivu populaciju povratnica organizirati edukaciju i obezbijediti niz besplatnih preventivnih pregleda i pretraga za otkrivanje raka grlića materice, a takođe ćemo uzeti i briseve za mikrobiološku analizu koje će obraditi Zavod za Javno zdravstvo TK. Osim toga, uraditi ćemo ginekološke preglede, ultrazvučne preglede, preglede od strane anesteziologa, te usmenu i video edukaciju žena. Tako je malo potrebno učiniti da bi se bolest prevenirala, a tako mnogo da bi se liječila, kazala je Prof.dr. Dženita Ljuca.

Muzikom za ženu

Završetak aktivnosti je planiran 27.01. u Bingo City Centru sa početkom u 13h, gdje će biti upriličen koncert za sve građane TK pod nazivom „Muzikom za ženu“ u organizaciji Klinike za ginekologiju i akušerstvo i menadžmenta BCC-a. Koncert će održati mlada i talentovana Melika Moranjkić, koja je oduševila region u različitim muzičkim takmičenjima.

Stoga vas molim da podržite kampanju prevencije raka grlića materice i pozivam vas da pomognete u podizanju svijesti o prevenciji ove bolesti , a sve ženske osobe TK i BiH da se jave ginekologu na vrijeme i preveniraju nastanak raka grlića materice, jer je moguće promjene otkriti u ranoj fazi i otkloniti opasnost prije nego nastane rak.

S poštovanjem,

Prof. dr. Dženita Ljuca

(foto: klix.ba)

Kontaktirajte nas:

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search