Reakcija na osmomartovski Marš „Siguran porođaj je političko pitanje!“
Poštovani,
Obraćam se ispred Udruženja ginekologa i perinatologa TK (UGPTK) kao Predsjednik tog udruženja i prenosim vam mišljenje svih ginekologa i perinatologa Tuzlanskog kantona i Distrikta Brčko.
Najoštrije osuđujemo osmomartovski Marš u Tuzli pod sloganom „Siguran porod je političko pitanje“ kojeg realizuju organizacije civilnog društva iz Tuzle.
Upotrijebiti najgrublje riječi da ljekari, i ostalo medicinsko osoblje, vrše nasilje nad trudnicama tokom vođenja trudnoće i samog poroda je na osnovu ispovijesti određenog broja trudnica jako neosnovano i nekorektno. Ako se i dese pojedinačni slučajevi nepravilnosti u radu ljekara i medicinskog osoblja, mišljenja smo da ih treba sankcionisati, ali na zakonit način primjenom Zakona o zdravstvenoj zaštiti, Zakona o pravima pacijenata, prijavom incidentnih situacija ili nepravilnosti u liječenju pacijenata, koji će onda da se razmotre na zakonit i pravni način i da daju odgovor ko, gdje i koliko je pogriješio.
Zdravstveni radnici Klinike za ginekologiju i akušerstvo Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla, te oni koji su uposleni u službama za zdravstvenu zaštitu žena u primarnoj zdravstvenoj zaštiti u javnim zdravstvenim ustanovama, kao i privatnoj praksi daju svoj maksimum u radu i unapređenju mnogih usluga u ginekologiji i perinatologiji po pitanju zaštite reproduktivnog zdravlja žena i rađanju zdravog potomstva. Svoju posebnu nadljudsku humanost, znanje i iscrpljujući rad su dokazali u proteklom periodu za vrijeme pandemije COVID-19, (139 COVID pozitivnih trudnica na GAK-u UKC Tuzla je porođeno sa 100% uspješnim završetkom poroda i za majku i za novorođenče), zatim prilikom elementarnih nepogoda i nesretnih ratnih dešavanja, te zbog toga ne zaslužuju da za njihov rad se neosnovano kaže „da vrše nasilje nad trudnicama i porodiljama“.
Posebno nas iznenađuje da određene organizacije civilnog društva Tuzlanskog kantona se upliću u struku sa izmjenom vođenja trudnoće i poroda, sa naglaskom na ukidanje metoda određenih hvatova, te hirurških pomoći pri rađanju ploda koje se upotrebljavaju da se zaštiti život majke i novorođenčeta. Ako nešto treba da se promijeni to zahtijeva izuzetno šire rasprave i smjernice koje se temelje na naučnim dokazima, a ne na način da se proglašavaju kao nasilje nad trudnicama. Naši statistički pokazatelji antenatalnog, perinatalnog i postnatalnog morbiditeta i mortaliteta dokazuju da ne odstupamo od prosjeka zemalja koje imaju puno jače zdravstvene sisteme, da primjenjujemo najsavremenije metode i postupke u vođenju trudnoće i samog poroda, i niko nam se nije zahvalio koliko smo trudnoća sačuvali od sigurnog pobačaja i spasili živote majki i novorođenčadi svojim pravilnim vođenjem trudnoće i poroda. Statistički podaci pokazuju da je perinatalni mortalitet najniži u posljednje tri godine od kada se vodi statistika.
Zahvale i priznanja nam ne trebaju, ali ne možemo dopustiti da nas neko na ovaj način vrijeđa i javno „linčuje“.
Kao struka, spram društveno-ekonomskog okruženja u kojem radimo i živimo spremni smo na svaku vrstu razgovora, odgovornosti, dogovora i izrade smjernica koje bi doprinijele da začeće, trudnoća i porod, kao i zaštita reproduktivnog zdravlja žene budu podignuti na najbolji mogući nivo, ali ne na način kako smo prozvani od organizacija civilnog društva kao „nasilnici“, i da politika koja se spominje u sloganu vrijeđa naše dostojanstvo. Spremni smo da identifikujemo probleme i da ih rješavamo stručno.
Pozdravljamo i podržavamo inicijative koje su zasnovane na argumentovanim i pravno validnim osnovama. Takvi angažmani doprinose našem zajedničkom cilju, a to je zdrava i sretna majka sa zdravim i sretnim novorođenčetom.
Predsjednik UGPTK
Primarijus doc.dr.med.sc Hidajet Rahimić,
specijalista ginekologije i akušerstva